Máte rádi ohňostroje?

Miroslava Miklošíková - Tak jsme přivítali rok 2019. Jedni slavnostně a jiní ještě slavnostněji se zábavní pyrotechnikou. Prý jsme na přelomu roku 2018 a 2019 odpálili více petard a rachejtlí než o rok dříve.

Psi se schovávali do bezpečí, ptáci netušili, proč se blýská, a my jsme se radovali z ohňostrojů. Jsou krásné, podporují slavnostní pocity a mají negativní vliv na kvalitu ovzduší. Jak jsme to zjistili? Pomocí záznamů stanic perfect-Air. Během silvestrovské půlnoci se znatelně zhoršila kvalita vzduchu (viz obrázky 1 a 2), a to nejen na místech, kde byly k vidění velké ohňostroje, ale také tam, kde odpalovali volně prodejnou pyrotechniku jednotlivci.

graf1_2.png
graf2.png

Tímto způsobem se do vzduchu dostane řada chemických látek, které vybuchující rakety ženou a barví. Může jít o různé kovy, které vždy obsahují draslík a stroncium, o zvýšení koncentrací sloučenin SO2 a NO2, někdy také o hexachlorbenzen, což je karcinogenní chemikálie, která je nejen vdechována, ale také vstřebána pokožkou. A potenciální environmentální i zdravotní rizika jsou různá. Kontaminován nemusí být jen vzduch, ale také vodní zdroje a půda. Problémy nemusí mít jen astmatik, malé dítě nebo starší občan. Některé země tyto aktivity již zakázaly nebo se je snaží alespoň regulovat. V Česku lze zábavní pyrotechniku odpalovat v podstatě bez omezení. V tom případě je vhodné se podle toho alespoň zařídit - pokud chcete zabránit negativnímu dopadu ohňostrojů na vaše zdraví, vyhněte se pobytu venku po dobu největšího zatížení ovzduší. K tomu vám může posloužit stanice perfect-Air.

Alena Hanusková