Není podzim jako podzim aneb co vlastně dýcháme?

Poslední dny mají stále chladnější a sychravější nádech. Že by začínal podzim? Stromy pomalu zlátnou, po ránu se na ulicích tvoří mlha, k večeru lidé začínají zatápět ve svých příbytcích. Topná sezóna s sebou přináší několikerá úskalí, která ovlivňují náš každodenní život, aniž si to mnohokrát uvědomujeme.

Zvyšuje se pravděpodobnost výskytu škodlivých látek v našem ovzduší, zejména kvůli zvýšené koncentraci prachu, na který se ony škodlivé látky vážou. Pocit, že dýchání se stává spíše zátěží než přirozenou lidskou aktivitou, může tedy v tomto období pociťovat každý z nás. Jak ale poznáme, kdy je sychravé podzimní počasí a únava jen dílem přírody a kdy je naopak výsledkem akumulace škodlivých látek v ovzduší?

Důležitým přínosem dnešních technologií je, že kvalita ovzduší se dá měřit. Jak ale získat relevantní a spolehlivá data?Je velmi složité získat aktuální informace o stavu znečištění v lokalitě, ve které to v daný čas každý z nás potřebuje, jelikož se situace v každém městě, ba i ulici, může velmi lišit. Jak tedy dosáhnout efektivního výsledku? Možným řešením je vytvoření komplexní monitorovací sítě stanic jako je perfect-Air, které budou monitorovat stav ovzduší v našem okolí a pomocí moderních technologií zajistí komfortní přístup k veškerým potřebným datům a informacím.

Je důležité zajímat se o prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém budou žít generace, které přijdou po nás. Je potřeba investovat do budoucna a vytvořit komunitu, která se bude zajímat o problematiku znečištění, a která si přeje mít přesné a spolehlivé informace. Je nezbytné zajímat se o naše zdraví a podporovat technologie, které nám i našemu blízkému okolí umožní žít delší a spokojenější život.

Alena Hanusková